Vairogdziedzera biopsija

Neskatoties uz nelielo izmēru, vairogdziedzerim ir ļoti svarīga loma visu cilvēka ķermeņa sistēmu darbībā – tas ir atbildīgs par organismā notiekošajiem vielmaiņas procesiem. Vairogdziedzerī notiekot izmaiņām, tiek ietekmēta daudzu citu orgānu darbība, kas var ievērojami samazināt dzīves kvalitāti līdz pat blakusslimību attīstīibai. Viena no visbiežāk sastopamajām slimībām – mezglu veidošanās dziedzeros. Visbiežāk mezgli ir labdabīgi, bet dažkārt tajos var notikt ļaundabīgas izmaiņas un vēža attīstība. 

Pateicoties mūsdienu medicīnas iespējam, vispiemērotākā biopsijas metode ir tievas adatas aspirācijas biopsija.Lēmumu par vairogdziedzera biopsijas nepieciešamību pieņem endokrinologs, ģimenes ārsts vai endokrīnais ķirurgs.Galvenais uzdevums ir atrast atbildi uz jautājumu: «Vai mezgls, kas atrasts vairogdziedzera ultrasonogrāfijas laikā, ir ļaundabīgs vai nē?

  • Vairogdziedzera biopsija ir visdrošākais veids, kā diagnosticēt ļaundabīgu audzēju
  • Pateicoties vairogdziedzera biopsijai, nevajadzīgo vairogdziedzera operāciju skaitu izdevies samazināt
  • Galvenā vairogdziedzera biopsijas priekšrocība - operācijas indikāciju precīza definēšana
  • Procedūra notiek bez vērā ņemamām sāpēm

Pacients, uzticoties ārstam un līdzekļiem, ko ārsts noteica, ievērojot viņa prasības, var atjaunot veselību pat smagas slimības gadījumā. Cilvēki, kas iegremdēti nezināšanas bezdibenī, ignorējot ārsta padomu, ir bezspēcīgi pat vieglas slimības priekšā.

Hippocrates

Father of medicine

Bieži uzdotie jautājumi

Sajūtas, ko pacients piedzīvo vairogdziedzera biopsijas laikā, ir līdzīgas sajūtām, kad tiek veikta injekcija muskulī, vienīgā atšķirība ir tāda, ka biopsijas laikā, injekcija tiek veikta kaklā, kas ir daudz biedējošāka pacientam. Vairogdziedzera punkcijai izmanto adatu ar diametru 23-25G. Tās ir smalkākas adatas, nekā parasti izmanto intramuskulāras injekcijas laikā, tāpēc nav īpašu sāpīgu sajūtu, kad tika veikta vairogdziedzera punkcija.

Principā, nekādu sagatavošanos biopsija neprasa. Pacienti pirms biopsijas drīkst ēst un dzert. Vairogdziedzera biopsija – tās nav asins analīzes, atteikšanās no ēšanas biopsijas dienā nemainīs tā rezultātus, bet lieko reiboni un vājuma sajūtu pirms punkcijas var izraisīt gan.

Tievas adatas biopsija ir vairogdziedzera slimību diagnostikas, nevis pacienta novērošanas metode. Ja pirmā izmeklējuma laikā ir saņemta informatīva atbilde, tad biopsiju nevajag atkārtot. Atkārtota biopsija ir vajadzīga tikai gadījumos, kad pirmais izmeklējums atklāja mezgla labdabīgu raksturu, bet tālāk notiek mezgla augšana vai “aizdomīgu” simptomu parādīšanās.

Lai nodrošinātu precīzu adatas nokļūšanu, tiek izmantota ultrasonogrāfijas iekārta. Ķirurgs-endokrinologs vairogdziedzera punkcijas brīdī precīzi redz, kur adata iet un tas pilnībā izslēdz iespēju iekļūt citos orgānos.

Nē, tas nenotiks. Daudzi pētījumi pierāda, ka no vairogdziedzera mezgla ņemta biopsija audzēju no mezgla pēc biopsijas neizplata.